Bezpieczeństwo w sferze osobistej

debat_170001
Pod tym hasłem odbyła się debata zorganizowana 16 marca w naszej szkole. Inicjatorem tego spotkania była pani pedagog Iwona Stefaniuk, a w jego organizację zaangażowali się nauczyciele i uczniowie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas, pani Wicedyrektor, pani pedagog, opiekunowie SU, pracownik administracji, przedstawiciele Rady Rodziców oraz zaproszeni goście – eksperci –seksuolog i przedstawiciele Policji.

Tematem spotkania został podzielony na trzy bloki: bezpieczeństwo w sferze seksualnej, bezpieczeństwo w przestrzeni pozaszkolnej oraz tolerancja i relacja: indywidualista- zbiorowość.  Spotkanie miało formę debaty, w której mogli uczestniczyć wszyscy zebrani i składało się z dwóch części. W pierwszej części wystąpili prelegenci – seksuolog i policjanci. Ta część była połączeniem wykładu i warsztatu. Po każdym wystąpieniu miała miejsce sesja pytań i odpowiedzi, podczas której zaproszeni eksperci udzielali rzeczowych odpowiedzi i pomagali wyjaśnić trudne kwestie związane z tematami poruszanymi podczas spotkania. Pani seksuolog poruszyła temat niebezpiecznych zachowań w sferze seksualności i konsekwencji emocjonalnych związanych z zagrożeniami w sferze seksualnej  oraz problem odmienności seksualnej. Przedstawiciel Policji przedstawił aspekt prawny zachowań niebezpiecznych, podstawowe zasady unikania sytuacji niebezpiecznych oraz udzielił kilka wskazówek dotyczących zachowania w sytuacji niebezpiecznej.
Druga część miała charakter typowo warsztatowy. Pani pedagog przeprowadziła krótki warsztat na temat empatii, którego celem było uświadomienie uczniom, jak bardzo ważne jest podmiotowe postrzeganie drugiego człowieka i akceptowanie prawa człowieka do odmienności. Uczniowie mieli także wspólnie opracować zestaw tematów do realizacji w klasie podczas zajęć w wychowawcą. Podczas obu części Debaty prowadzona była dyskusja,  na zasadach równości i partnerstwa wszystkich uczestników,  co pozwoliło na podzielenie się swoimi opiniami i wymianę poglądów.
Spotkanie podsumowała pani pedagog, która podkreśliła wagę debaty, podziękowała wszystkim zebranym za zaangażowanie, otwartość i chęć współpracy. Pani pedagog przypomniała wszystkim, że to spotkanie nie jest wydarzeniem incydentalnym, ale częścią kampanii organizowanej od kilku lat w naszej szkole, której celem jest utrzymanie i zwiększenie bezpieczeństwa naszych uczniów w szkole oraz w przestrzeni pozaszkolnej.