SPOTKANIE Z MŁODZIEŻĄ Z NESS-ZIONA

lodz 4
W środę 11 pażdziernika 2017 uczniowie II LO mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu niezwykłym. Uczniowie klasy 1 F i kilka osób z klas 2 B i C poznali swoich rówieśników ze szkoły Golda Meir High School z miejscowości Ness-Ziona w Izraelu.
Wydarzenie to miało miejsce w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, które użyczyło pomieszczeń aby można było przeprowadzić warsztaty z uczniami z obu szkół. Zajęcia miały charakter integracyjny, uczniowie podzieleni na mniejsze grupy grali w gry, które pozwoliły im się lepiej poznać. Stronę  izraelską reprezentowało około 140 uczniów a stronę polską 35 osób, tak więc większość warsztatów była zorganizowana w mniejszych grupach, tak aby uczniowie mieli możliwość poznać kogoś nowego. Ostatnimi punktem programu była nauka piosenek w języku hebrajskim i polskim. „Szła dzieweczka do laseczka” okazała się wyzwaniem większym niż można było oczekiwać, ale spontaniczne „Sto lat, sto lat” udowodniło, że uczniowie z Polski potrafią śpiewać.
Spotkanie to trwało dla większości uczniów za krótko, i choć początkowo część osób obawiała się kontaktu i rozmów w języku angielskim, to dali sobie świetnie radę.
Spotkanie w Centrum Dialogu było częścią całodniowej wycieczki do Łodzi, która zaczęła się od zwiedzania Muzeum Historii Miasta Łodzi (pałac Poznańskiego) a zakończyła wizytą w miejscu pamięci, jakim jest stacja Radegast. Warsztaty z młodzieżą z Izraela były częścią większej całości, która miała na celu zaprezentowanie wielokulturowości Łodzi i regionu. Były również okazją do zweryfikowania stereotypów, które zazwyczaj mamy na temat przedstawicieli różnych kultur i dały również możliwość poznania czegoś nowego na temat siebie czy osób z Izraela.