Piotrków wielokulturowy

Piotrków wielokulturowy to projekt, który ma zadanie poszerzyć wiedzę młodzieży na temat historii miasta w którym mieszka.
Nasze miasto od wieków stanowiło obszar, który zamieszkiwali mieszkańcy różnych kultur, narodowości i wyznań. Wieloetniczny charakter Piotrkowa   zatracił się po II wojnie światowej. Ślady  wielokulturowości widoczne są we współczesnej przestrzeni oraz stanowią inspirację dla kreowania aktualnego wizerunku miasta.

W ramach projektu młodzież podejmie działania, których celem będzie upamiętnienie i spopularyzowanie wiedzy na temat  różnorodnych kultur, które swoją obecnością zapisały się w historii miasta.
Zadaniem młodzieży jest   będzie między innymi:
- przygotowanie materiałów, które będą popularyzowały wiedzę na temat wielokulturowości Piotrkowa Trybunalskiego
- przeprowadzenie sondy ulicznej, której tematem będzie wielokulturowa historia miasta
- zorganizowanie spotkań z wybitnymi ludźmi, którzy reprezentują różne religie, a są związani z Piotrkowem Trybunalskim
- opracowanie albumu dokumentującego zebrane materiały
- zaprezentowanie wykładu na temat czterech kultur, które wpisały się na stałe w historię miasta.

Projekt edukacyjny zakwalifikowany do  VI ogólnopolskiej edycji konkursu  Projekt z klasą zorganizowanego przez Wydawnictwo Nowa Era  ( projekt nr 00121)
www.nowaera.pl/component/projektzklasa/projekty.html
Cele projektu
Zaangażowanie młodzieży w działania, dzięki którym poznają historię swojego miasta. Pogłębienie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Piotrkowa Trybunalskiego.
Poznanie:
- symboli charakterystycznych dla czterech kultur, tworzących niegdyś unikatową specyfikę miasta
- historii miasta
- miejsc pamięci narodowej
- biografii ludzi reprezentujących różne kultury, którzy mieszkali w mieście
- kształtowanie umiejętności prezentowania informacji
- wzbudzanie szacunku dla dziedzictwa kulturowego własnego miasta.
 Kształtowanie umiejętności planowania, organizowania i oceniania własnej nauki, poszukiwania i wykorzystywania zdobytych wiadomości. Selekcjonowanie materiału i przetwarzanie zdobytej wiedzy. Współpraca w grupie, dzielenie się zadaniami, wyrabianie odpowiedzialności za powierzone zadania.
Kształtowanie umiejętności prezentowania informacji oraz przeprowadzenia sondy ulicznej na podany temat.
Wzbudzanie szacunku dla dziedzictwa kulturowego własnego miasta.
Doskonalenie umiejętności sporządzania opisu oraz redagowania wywiadu i reportażu.
Kształtowanie  umiejętności w korzystaniu z różnych źródeł informacji.
Nawiązywanie współpracy z instytucjami lokalnymi typu: CIT, Archiwum Państwowe, Muzeum Miasta, lokalna prasa i telewizja.
Projekt jest doskonałym sposobem zwiększania motywacji uczniów.

Elementy unikatowe
Projekt w swym nadrzędnym celu ma uświadomić młodzieży, jak ważną rolę  we współczesnym świecie pełni potrzeba tolerancji religijnej. W sytuacji, kiedy w  Europie  obserwujemy niepokojące zjawiska związane z terroryzmem i nienawiścią wobec różnych religii oraz kultur, idea projektu nabiera znaczenia misji szczególnej. Dokumentowanie czasów w których  w mieście  mieszkali przedstawiciele różnych narodowości, kultur i religii, ma nam uświadomić potrzebę zrozumienia, dialogu i tolerancji. Poznanie historii Piotrkowa  - miasta wielu  kultur może być dla młodych ludzi kluczowe.

Miejsce i czas realizacji
II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Piotrkowie Trybunalskim: 15 X 2015 - 15 IV 2016
Opiekun projektu: Jacek Żak