Wycieczki zagraniczne do Berlina i Drezna

Zgodnie z tradycją naszego liceum szkolne koło PTSM pod kierownictwem p. prof. Sławomira Wieczorka organizuje wycieczki zagraniczne.

Berlin – Poznań,  termin: 27 – 29 września 2017

Naszą długo wyczekiwaną wycieczkę do Berlina  rozpoczęliśmy  27 września od zwiedzenia  Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego ( MRU). Pomimo  specyficznych warunków tam panujących:  niskie pomieszczenia, liczne schody, daliśmy  tej eskapadzie wszyscy radę.

Drugiego dnia zwiedzaliśmy stolicę Niemiec.  Berlin zaskoczył nas swoją wielokulturowością   oraz   atmosferą typową dla  światowej metropolii.  W trakcie spaceru  po mieście, towarzyszyły nam wspaniale emocje. Wielu estetycznych wrażeń dostarczyła nam wizyta  w Muzeum Pergamońskim. Pełni  zachwytu oglądaliśmy cenne,  starożytne zabytki  przywiezione z Iranu, Iraku, Syrii i Egiptu. Jednak najbardziej zdumiewającymi  dla nas  eksponatami były kawałki budowli, które najbardziej nas zadziwiły, bo przecież jak można przewieźć ogromne fragmenty budowli, a później umieścić je w muzeum?   Niezwykle inspirująca była dla nas wizyta w Muzeum Techniki.  Wyjątkowe  wrażenia wywarł na nas Pomnik Holocaustu, który tworzy  bardzo oryginalną przestrzeń,  silnie oddziaływującą   na wyobraźnię każdego,  kto odwiedził to miejsce.  Obowiązkowo dotarliśmy pod   Bramę Brandenburską będącą symbolem Berlina.  Zwiedziliśmy także Reichstag. Panorama Berlina z kopuły Reichstagu jest niesamowita.  Jak zawsze mieliśmy także czas wolny w trakcie którego posililiśmy się kosztując typowych, niemieckich specjałów np. currywurst. Zrobiliśmy także zakupy w ultranowoczesnym Sony Center na Potsdamer Platz. Na pewno powrócimy do tego miasta!

Trzeciego dnia zwiedzaliśmy stolicę Wielkopolski. Poznań  może się poszczycić piękną Starówką oraz Ostrowem Tumskim będącym kolebką  polskiej państwowości. Widok koziołków na poznańskim ratuszu pozostanie w naszych wspomnieniach na długo.
Opiekę nad uczestnikami wycieczki pełnili: p. prof. Ewelina Olejnik, p. prof. Katarzyna Szczepańska, p. prof. Tomasz Karoliński oraz kierownik wycieczki  p. prof. Sławomir Wieczorek.

Wrocław -  Drezno -  Goerlitz -  Frydlant
termin: 4 – 6 października 2017

Czwartego października  uczniowie klas pierwszych i drugich udali się na trzydniową wycieczkę turystyczno – krajoznawczą.  W pierwszym dniu zwiedzaliśmy piastowski Wrocław, który zachwyca  specyficznym urokiem, czego potwierdzeniem jest fakt, że w ubiegłym roku pełnił zacne miano Europejskiej Stolicy Kultury. Po raz pierwszy zwiedziliśmy  Africarium  ( część wrocławskiego ZOO  )uznane przez czytelników National Geographic  za jedno z tzw. cudów świata.  Wrażenia, które  towarzyszyły nam  w tym niesamowitym miejscu należy uznać za wyjątkowo fascynujące.

W drugim dniu dotarliśmy do  Drezna - stolicy Saksonii,  odwiedzanej rokrocznie przez kilka milionów turystów. Obowiązkowo zwiedziliśmy   Zwinger – jedną z najpiękniejszych budowli barokowych w Niemczech w której mieści się Galeria Starych Mistrzów ( Gemaeldegalerie  Alte Meister ).  Przewodniczką po słynnej galerii była  p. prof. Renata Toma.  Spacer po drezdeńskiej starówce, pomimo padającego wciąż deszczu oraz wietrznej pogody  ( nadciągał  orkan Xawery ), dostarczył nam także wielu wrażeń.  Czas wolny spędziliśmy na zakupach, odwiedzając między innymi Altmarktgalerie  oraz  Galerię Centrum.

W trzecim dniu zwiedziliśmy położne po drugiej stronie Nysy Łużyckiej Goerlitz, uznawane przez wielu turystów za najpiękniejsze miasto Niemiec.  Zwiedzając   Goerlitz  odbyliśmy  niezwykłą podróż w czasie. Na obszarze zaledwie kilkuset metrów można odkryć skarby z ponad 500-letniej historii europejskiej architektury. Przechadzka po mieście była dla nas nie lada atrakcją.  Goerlitz  i  Zgorzelec to doskonały przykład integracji europejskiej, gdyż oba miasta tworzą obszar   Europastadt.  Tego samego dnia  dotarliśmy do czeskiego miasta Frydlant,   które kusi turystów wielkim zamkiem na szczycie bazaltowego wzgórza w parku ponad miastem. Zamek Frydlant łączy  w sobie dwie formy architektoniczne, gotycka twierdzę oraz renesansowy i barokowy pałac. W zamku   i pałacu mogliśmy obejrzeć  zgromadzone  tam zbiory o niezmiernej wartości historycznej i artystycznej.   Zamek i pałac Frydlant należy do najczęściej odwiedzanych obiektów historycznych w Czechach. W zamku  już w 1800 roku  otwarto pierwsze zamkowe muzeum w Europie Środkowej.  Podsumowując, zwiedziliśmy bardzo dużo ciekawych miejsc oraz wspaniale się bawiliśmy.   Był to dobrze i przyjemnie wykorzystany czas. Opiekę nad uczestnikami wycieczki pełnili: p. prof. Barbara Kielar, p. prof. Renata Toma, p. prof. Tomasz Karoliński, p. prof. Jacek Żak oraz kierownik wycieczki p.prof. Sławomir Wieczorek.