Warsztaty filmowe w Pradze – kolejny etap projektu „Inspirowane pamięcią”.

inspam2
8-10 kwietnia 2016 r. przedstawicielki II LO – Barbara z klasy I F oraz Pani Lidia Chęcińska uczestniczyły w warsztatach filmowych w Pradze w ramach realizacji projektu „Inspirowane pamięcią”.  Głównymi organizatorami i partnerami projektu są Centrum Edukacji Obywatelskiej, človek v Tisni, Človek w ohrozeni oraz Forum Polsko-Czeskie. W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele siedmiu szkół z Polski, a także dziesięciu szkół z Czech i Słowacji.
Celem zajęć było przede wszystkim omówienie materiału filmowego, zrealizowanego do tej pory przez uczniów, jak i przeprowadzenie szkoleń z zakresu edycji filmów i użycia programu Adobe Premiere. Pierwszego dnia uczniowie i nauczyciele prezentowali swoje dokonania na Pitching Forum, gdzie mogli uzyskać wskazówki od ekspertów na temat swoich etiud. Następnego dnia uczniowie spędzili kilka godzin spacerując ulicami Pragi, przeprowadzając wywiady i nagrywając materiał do stworzenia krótkiego filmu dokumentalnego na temat stolicy Czech. Kolejne zajęcia odbywały się w Skautsky Instytut, gdzie uczniowie pracując w grupach międzynarodowych uczyli się edycji filmów, mieli warsztaty dotyczące dodawania muzyki, efektów dźwiękowych i napisów. Następnego dnia ich etiudy zostały pokazane wszystkim uczestnikom projektu, odbyło się głosowanie i wygrał film, nagrany przez grupę, w której pracowała Basia.
W czasie warsztatów zostało również zorganizowane dla nauczycieli zwiedzanie  Narodowego Miejsca Pamięci na Witkowej Górze.
Warsztaty były świetnie zorganizowane, dały możliwość praktycznego wykorzystania nabytej wiedzy i umiejętności, a także pozwoliły młodym ludziom z różnych krajów spotkać się i porozmawiać na temat wspólnej pasji jaką jest film.