SZLACHETNA PACZKA POLACY KRESOWYM RODAKOM

wolontariusz
W tym roku po raz kolejny będziemy zbierać rzeczy na paczki dla polskich kombatantów na Kresach w ramach akcji „Polacy Kresowym Rodakom”. Oto list od organizatora akcji skierowany do uczniów szkół, które pomogą w zbiórce:
Szanowni Państwo,

Od pięciu lat staramy się łączyć propagowanie patriotyzmu w młodym pokoleniu.  oraz idei wolontariatu. Rok temu Państwa szkoła bardzo ofiarnie wsparła naszą akcję "Rodacy Bohaterom. ....". Z tego powodu ośmielamy się prosić i w tym roku o dary dla naszych rodaków, którzy w trudnych warunkach pozostali tam na dawnych, wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej.  W tym celu organizujemy i koordynujemy na terenie województwa łódzkiego i częściowo świętokrzyskiego, ogólnopolską akcję „POLACY KRESOWYM RODAKOM. ZBIÓRKA BOŻONARODZENIOWA DLA KOMBATANTÓW I DZIECI Z KRESÓW WSCHODNICH”. Organizatorem zbiórki w Polsce jest Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej z siedzibą w Warszawie. Podobnie jak w poprzednich latach  naszą akcję wspiera Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział w Łodzi, obejmując to przedsięwzięcie honorowymi patronatami.
            Akcja „Polacy Kresowym Rodakom. Zbiórka Bożonarodzeniowa dla Kombatantów i dzieci z Kresów Wschodnich” polega na zbieraniu produktów żywnościowych o długim terminie ważności oraz produktów chemicznych używanych w gospodarstwie domowym, zrobieniu z nich paczek i wysłaniu do naszych Rodaków, którzy pozostali na Kresach. Dary kierowane są do kombatantów, ich rodzin oraz z uwagi na bardzo dużą ilość paczek także    do polskich, biednych, wielodzietnych rodzin. Jest to znak naszej pamięci o Tych, którzy zostali tam na Kresach i wdzięczności za piękne świadczenie o polskości tamtych ziem. Jeżeli zechcą Państwo mieć w tym swój udział, prosimy przyłączcie się do nas. Akcja trwa od 19.11.2018 roku do początku grudnia 2018 roku. Z przyczyn od nas niezależnych musieliśmy zmienić  stowarzyszenie, z którym współorganizujemy akcję, stąd zmiana terminu. W przyszłym roku   o akcji poinformujemy Państwa zdecydowanie wcześniej. Zdajemy sobie sprawę, że czasu jest mało, że bardzo ofiarnie brali Państwo udział we wcześniejszych naszych zbiórkach „100 wyprawek dla polskich dzieci na Kresach….” oraz „100 zniczy na groby obrońców Ojczyzny poległych na Kresach ...”  prosimy o ten jeszcze jeden wysiłek dla naszych polskich dzieciaków z Kresów.  Uczyńmy to dla nich pamiętając, że razem stanowimy Jeden Naród Ponad Granicami.
Druga akcja to oczywiście Szlachetna Paczka. W tym roku w ramach będziemy pomagać pani Basi (59 l.). Jest  ona bardzo sympatyczną, ale samotną i doświadczoną przez życie kobietą. Przed chorobą Pani Basia dobrze radziła sobie na polu zawodowym oraz w życiu osobistym - prowadziła wraz z mężem kwiaciarnię i wspólnie wychowywali syna. Dziewięć lat temu Pani Basia doznała prawostronnego udaru mózgu. Życie Pani Basi uległo diametralnej zmianie. Rozpoczęła się dramatyczna walka o sprawność i godny byt. Ze względu na stan zdrowia Pani Basia nie mogła podjąć pracy, a skutki choroby dotkliwie odczuwa cały czas. Pani Basia ma problem z poruszaniem się oraz mówieniem, co przyczyniło się do jeszcze większego osamotnienia i wycofania z życia społecznego. Obecnie Pani Basia utrzymuje się z zasiłku celowego (480 zł) oraz zasiłku pielęgnacyjnego w wysokości 153 zł. Po odjęciu niezbędnych wydatków na życie pozostaje ok. 440 zł. W codziennej walce o poprawę jakości życia wspiera Panią Basię opiekunka. Pani Basia niestety nie może liczyć na pomoc byłego męża oraz syna. Pomimo wielu przeciwności losu Pani Basia nie poddała się i walczy o lepszy byt, m.in. uczy się alfabetu i wymowy. Codzienność umilają dwa koty z którymi mieszka oraz kwiaty, którymi lubi się otaczać. Pani Basia jest szlachetną i dobrą osobą, której życie nie rozpieszczało. Jako najważniejszą potrzebę Pani Basia wskazuje kanapę, ponieważ obecna jest już bardzo zniszczona i jej rozkładanie stanowi trudność. Radość sprawiłoby Pani Basi radio, umilając czas muzyką oraz wiadomościami. Pani Basia będzie wdzięczna również za żywność długoterminową.
Zbieramy do 04.12. (wtorek) ponieważ potrzebujemy jeszcze kilku dni aby paczkę posegregować, opakować i ozdobić. Prosimy was także o zorientowanie się czy ktoś może oddać wersalkę w dobrym stanie (jest to jedna z potrzeb wskazanych przez panią Basię) lub pomóc tej pani w malowaniu mieszkania (termin do ustalenia). Być może ktoś z rodziców chciałby wspomóc tę samotną osobę.
Dziękujemy wam z góry za pomoc w organizacji tych przedsięwzięć.
Aby ułatwić wam zapamiętanie co zbieramy przedstawiamy listę rzeczy, które możecie zebrać.
I A  kasza, ryż, makaron
I B kasza, ryż, makaron
I C konserwy mięsne i rybne, warzywa, owoce w puszkach
I E  konserwy mięsne, rybne, warzywa, owoce w puszkach