Spotkanie opłatkowe w II LO

spotkanieoplatko_02
22 stycznia 2016 roku odbyło się tradycyjne, organizowane od wielu lat w Piotrkowie Trybunalskim spotkanie opłatkowe dla nauczycieli i środowisk oświatowych. W tym roku gospodarzem tego spotkania była nasza szkoła – II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie. W murach naszej szkoły zagościli  przedstawiciele władz miasta, władz oświatowych, dyrektorzy, katecheci i nauczyciele różnych typów szkół oraz przedszkoli, prezesi  i członkowie związków nauczycielskiej „Solidarności” oraz ZNP, a także przedstawiciele duchowieństwa.

„Przyszła  nareszcie chwila ciszy uroczystej,/ Stało się – między ludzi wszedł/ Mistrz – Wiekuisty” – tymi słowami wybitnego polskiego  poety Cypriana Kamila Norwida rozpoczęła  noworoczne spotkanie pani Dyrektor Bożena Janowska.. Następnie pani Dyrektor przywitała przybyłych gości: biskupa Archidiecezji Łódzkiej ks. Marka Marczaka, Wiceprezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Pana Andrzeja Kacperka, przedstawiciela Rady Miasta – radnego Lecha Kaźmierczaka i innych oraz zaprosiła do wspólnego kolędowania i zadumy nad istotą oraz prawdziwą głębią Świąt Narodzenia Pańskiego, a także złożyła wszystkim gościom i ich najbliższym życzenia noworoczne.
Życzenia noworoczne złożyli również przedstawiciele władz świeckich i kościelnych – Wiceprezydent Miasta pan Andrzej Kacperek i biskup Archidiecezji Łódzkiej ks. Marek Marczak.
Po przemówieniach rozpoczął się wzruszający i niezwykły spektakl, skłaniający do odkrywania tajemnicy Bożego Narodzenia słowami polskich poetów oraz przepięknych kolęd i pastorałek. Goście mogli wysłuchać nastrojowych i wywołujących refleksję recytacji wierszy Jana Kasprowicza, ks. Jana Twardowskiego czy Matki Teresy z Kalkuty w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego przygotowanych pod kierunkiem polonistek pani Małgorzaty Kudyby i pani Anny Pęciny. Dopełnieniem poetyckiej refleksji nad istotą i głębią Świąt Bożego Narodzenia były kolędy i pastorałki w wykonaniu solistów i chóru II Liceum Ogólnokształcącego pod dyrekcją pani Renaty Tomy. Na zakończenie programu artystycznego przełamano nastrój nostalgii, zadumy i refleksji, towarzyszący całemu spotkaniu, życzeniami przekazanymi w nieco mniej poważnej formie. Najpierw w staropolszczyźnie życzenia złożył uczeń w stroju dworzanina, a po nim w góralskiej gwarze uczniowie w przebraniach górali z Podhala. Zebrani na spotkaniu goście entuzjastycznie zareagowali na ten zabawny akcent, a prawdziwą owację i zachwyt wywołała muzyczna niespodzianka, którą była pastorałka w wykonaniu nauczycieli z naszej szkoły.
To niezwykle interesujące, wzruszające i pełne istotnych oraz głębokich treści przedstawienie wzbudziło uznanie gości, czego potwierdzeniem były emocjonalne reakcje podczas występów, ale także gratulacje składane Dyrekcji, nauczycielom oraz wykonawcom. Przygotowanie całej uroczystości – montaż słowno-muzyczny, piękna dekoracja sali gimnastycznej i innych sal oraz korytarzy, kolęda w wykonaniu nauczycieli, wyraźnie pokazało, że społeczność naszego liceum tworzy prawdziwą wspólnotę – co podkreślało wielu gości, m.in. ksiądz biskup Marek Marczak.
Dalszą część spotkania wypełniły życzenia i rozmowy, a więc to, co jest istotą Świąt Narodzenia Pańskiego – tworzenie wspólnoty, poszukiwanie bliskości i otwieranie się na drugiego człowieka.