Konkurs wiedzy o patronce i historii szkoły

1
Tegoroczna edycja konkursu to z jednej strony – „Konkurs – Reaktywacja”, bowiem wróciliśmy do znanej sprzed lat formuły - konkurs trwał przez 2 godziny lekcyjne i wszystkie konkurencje odbyły się  podczas tych godzin. A z drugiej strony to „Konkurs- Rewolucja”, ponieważ została zaplanowana  nowa formuła i z konkursem weszliśmy w XXI wiek. W konkursie brali udział uczniowie klas pierwszych. Konkurs składał się  z kilku konkurencji, które pozwoliły sprawdzić wiedzę uczniów o naszej Alma Mater i Marii Skłodowskiej- Curie, ale uczniowie mogli się również wykazać umiejętnościami taktycznymi, refleksem, kreatywnością, komunikatywnością, orientacją przestrzenną i zdolnościami plastycznymi.

I konkurencja wymagała stworzenia przez uczniów zabawnego mema, którego bohaterką miała być Maria Skłodowska- Curie. Uczestnicy wykazali się pomysłowością i poczuciem humoru, co potwierdzają zdjęcia, reakcje publiczności oraz oceny jurorów (wszystkie memy otrzymały najwyższą liczbę punktów). W II konkurencji uczestnicy musieli wykazać się zmysłem obserwacji oraz zdolnościami plastycznymi, ponieważ mieli stworzyć karykaturę patronki naszego liceum. III konkurencja wymagała od uczniów rzetelnej wiedzy o naszej szkole i Marii Skłodowskiej- Curie. Trzyosobowe drużyny reprezentujące wszystkie klasy pierwsze udowadniały swoją wiedzę uczestnicząc w turnieju „Jedna z pięciu”, który przebiegał zgodnie z zasadami znanego teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Do drugiej rundy zakwalifikowały się 4 drużyny i w tej rundzie walka była naprawdę zacięta. W finale znaleźli się uczniowie klasy Ia i Ib. „Starcie Tytanów” wygrała klasa Ia. W IV konkurencji uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, którą najpierw trzeba było odnaleźć rozwiązując proste zadanie dotyczące naszej szkolnej rzeczywistości. V konkurencja zatytułowana „Who i who” wymagała od uczniów rozpoznania postaci zwianych z historią naszej szkoły  i  Marią Skłodowską- Curie, przedstawionych na kolejnych slajdach prezentacji. Ostatnia konkurencja polegała na złożeniu słownej rozsypanki w sensowną i logiczną całość, w spójną wypowiedź na temat Marii Skłodowskiej – Curie.
Konkurs ten pozwolił wyłonić zwycięzcę, a więc klasę, która najbardziej już się zakorzeniła w naszych szkolnych murach, dzięki poznaniu historii naszej szkoły oraz życia i działalności naukowej patronki naszego liceum -Marii Skłodowskiej - Curie. Walka była zacięta, a zwycięzca mógł być tylko jeden. Największą wiedzą na temat patronki i historii naszej szkoły wykazała się klasa Ia, która została triumfatorem konkursowych zmagań.
Nowa edycja konkursu okazała się prawdziwym sukcesem. Było zabawnie i  interesująco, a dwie godziny upłynęły niepostrzeżenie.