Inspirowane pamięcią

filmowo_01
Jak zmienić salę gimnastyczną w Hollywood, czyli rzecz o kolejnym etapie projektu Inspirowane pamięcią.
W czasie rekolekcji postanowiliśmy skorzystać z możliwości użycia sali gimnastycznej jako planu zdjęciowego. Przystąpiliśmy do kolejnego etapu realizacji projektu, którego celem jest stworzenie etiudy filmowej nawiązującej do lokalnej historii związanej z II wojną światową. Przypomnijmy, jest to projekt organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Warszawską Szkołą Filmową i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Po wielogodzinnych naradach i przeanalizowaniu materiału, który zgromadziliśmy, postanowiliśmy wykorzystać krótki fragment wywiadu z Panią Wacławą Juszkiewicz-Kamieńską i nagrać sfabularyzowaną wersję jej wspomnień. Aktorzy, którzy wystąpili w etiudzie to Martyna z klasy III A i Daniel z klasy I D. Niezwykle ważna była też charakteryzacja, wykonana profesjonalnie przez Weronikę z klasy III F. Chcemy im ogromnie podziękować za poświęcenie i gotowość spędzenia kilku godzin na naszym planie zdjęciowym.
W nagraniu i montażu scen uczestniczyli uczniowie z klasy I F – Kasia, Basia i Krzysztof. Aby zmontować dwu-minutowy fragment filmu poświęcili wiele godzin - na ustalenie scenariusza, nagranie scen i zmontowanie całości materiału.
Planujemy jeszcze jedne zdjęcia, aby zobrazować wspomnienia Pani Barbary Semeniuk,  z którą przeprowadziliśmy wywiad w grudniu. Etiuda będzie ukończona w maju i pokazana w czasie festiwalu podsumowującego działania projektowe w Warszawie.
Kolejnym etapem projektu będą również warsztaty historyczno-filmowe w Pradze, w których będzie uczestniczyła uczennica z klasy I F Basia wraz z opiekunką Panią Lidią Chęcińską.