DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI W II LO

dzotw16_45
W minioną sobotę (9 kwietnia) w naszej szkole zorganizowano dla wszystkich zainteresowanych „DZIEŃ OTWARTY”.
Gimnazjaliści i ich rodzice mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną i zwiedzić szkołę, a przede wszystkim porozmawiać z uczniami oraz nauczycielami II LO.
Na gości czekało wiele atrakcji i każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Odwiedzający podziwiali występy wokalne chóru i uroczych solistów oraz występy taneczne.

W pracowni języka niemieckiego można było poczuć atmosferę wiedeńskiej kawiarni i jednocześnie przy dźwiękach walca poznać elementy kultury i sztuki austriackiej. Od progu gości witał elegancki kelner, który zapraszał do tańca i na słodki poczęstunek.
Nauczyciele przedmiotów humanistycznych przygotowali zajęcia warsztatowe:
- z języka polskiego „Od Achillesa do Batmana - motywy występujące w kulturze wysokiej i masowej” + quiz na temat herosów występujących w kulturze popularnej.
- z historii „Powstanie warszawskie 1944” oraz „Dlaczego Wyklęci”.
Na uzdolnionych matematycznie i nie tylko czekały konkursy o liczbach oraz ciesząca się dużą popularnością zabawa: „origami w matematyce”.
Odważni brali udział w konkursach językowych i zorganizowanych przez samorząd uczniowski zdobywając drobne nagrody.
Nauczyciele fizyki, chemii, biologii i geografii również przygotowali zajęcia praktyczne, ćwiczenia i pokazy, podczas których można było poszerzyć swoją wiedzę oraz sprawdzić się w roli eksperymentatora.
- W sali biologicznej pod kierunkiem uczniów z klasy biologiczno-chemicznej gimnazjaliści wykonywali swoje preparaty wodne, a następnie oglądali je pod mikroskopem.
Zainteresowani eksperymentem przyrodniczym szukali odpowiedzi na pytanie: „Czy zielone liście pokrzywy zawierają tylko chlorofil?”. Z pomocą starszych kolegów rozdzielali barwniki asymilacyjne metodą Krausa, ucząc się planowania, przeprowadzania i dokumentowania doświadczeń.
- W sali chemicznej uczniowie klas drugich profilu biologiczno-chemicznego między innymi sprawdzali, w obecności odwiedzających, jakość nabiału udowadniając, że nawet w zdrowych jogurtach może kryć się skrobia. Wyjaśniali doświadczalnie, jak mydło zmieniając napięcie powierzchniowe wody, pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń. Każdy mógł się również przekonać „czy czarny flamaster jest rzeczywiście czarny?” obserwując przebieg chromatografii bibułowej.
- W sali geograficznej można było zobaczyć wybuch mini-wulkanu i dowiedzieć się, w jaki sposób zrobić sobie prywatny „ocean”.
- Dużym zainteresowaniem cieszyły się interaktywne ćwiczenia z fizyki przeznaczone do wykonania w grupach 5-6 osobowych.
Salę gimnastyczną wypełniały atrakcje sportowe, a hitem okazał się mecz nauczycieli z uczniami w siatkówkę.
Do dyspozycji odwiedzających był również pedagog szkolny, częstujący zdrowymi sokami owocowo-warzywnymi i szkolny doradca zawodowy, który zorganizował pokaz z udzielania pierwszej pomocy.
Goście, mimo deszczowej pogody, dopisali i opuszczali szkołę zadowoleni oraz zauroczeni atmosferą panującą wśród społeczności szkolnej.